Haber

ABD ve Asya-Pasifik ülkelerinin ortak askeri tatbikatı “Altın Kobra” Tayland’da başladı

Asya-Pasifik bölgesindeki en büyük katılımlı çok uluslu askeri tatbikat olan “Altın Kobra”nın Tayland’da başladığı bildirildi.

Japon Kyodo ajansının haberinde, bölgesel iş birliğini artırmak amacıyla Tayland ve ABD’nin ev sahipliğinde düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatına 30 ülkeden yaklaşık 10 bin çalışanın katıldığı belirtildi.

Ev sahibi ülkelerin yanı sıra Japonya, Güney Kore, Endonezya, Singapur ve Malezya tatbikata tam katılım gösterirken, Çin, Hindistan ve Avustralya sınırlı ölçüde tatbikata katılacak.

“Altın Kobra” tatbikatının açılış töreninde konuşan ABD’nin Bangkok Büyükelçisi Robert Godec, katılımcıların ortak güvenlik sorunları karşısında yeni işbirliği fırsatlarını fark etmesiyle tatbikatın yıllar içinde genişletildiğini belirtti.

Bire bir görevlerin insani çatışmalar, doğal afetler ve acil durumlara müdahalenin temeli olduğunu kaydeden Godec, bu görevlerin yıllık olarak uygulanmasının zamanında ve etkili bir müdahale için çok değerli olduğunu söyledi.

Bu yılki tatbikatta ilk defa uydulara yönelik olası saldırılara müdahaleyi içeren uzay tatbikatının da yer aldığı belirtildi.

Uzay tatbikatı ile “hava olaylarının askeri operasyonlar, haberleşme sistemleri ve uydular üzerindeki etkilerine ilişkin anlayışın” geliştirilmesinin amaçlandığı kaydedildi.

1982 yılından bu yana düzenlenen “Altın Kobra” tatbikatı bu yıl 10 Mayıs’a kadar devam edecek.

niziphaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu