Ekonomi

Bakan Nebati açıkladı: “Otomobilde ÖTV indirimi yok, matrah düzenlemesi yapılacak”

Investing.com – Dünya araba pazarında çip krizi ile başlayan ve tedarik problemiyle giderek artan araba üretim kıtlığı, fiyatlarda bu yıl çok yüksek oranlı artışlar yaşanmasına neden oldu. Yurt içinde de araba fiyatlarında tıpkı halde yükselişler olunca matrah artırımı ya da ÖTV beklentisi de güçlendi.

Dün Meclis Bütçe Komisyonu’nda 2023 bütçesi sunumunu yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sunum sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

ÖTV indirimi yapılacak mı sorusuna Bakan Nebati, “Otomobillerde ÖTV indirimi olmayacak matrah eşiklerinde düzenlemesiyle ilgili çalışıyoruz.” karşılığını verdi.

Matrah artırımı yapılması bekleniyor

Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin düzenleme hazırlığı yapıldığını açıklamasının akabinde matrah artırımı beklentileri de güçlendi. Sene başında matrah eşiklerinde değişiklik yapılmıştı. Ama gerek global fiyat artışı ve tedarik sorunu gerekse yurt içinde döviz kurunun yükselmesi araba fiyatlarını giderek katladı.

Matrah artırımı ÖTV indirimi manasına gelmediği için fiyatlar üzerinde bariz bir indirim yaratmıyor.

Euro/TL’deki artış araba fiyatları için epey önemli

Euro kuru bugün 19,05’e çıkarak 20 Aralık 2021’de görülen rekor sonrası en yüksek düzeye çıktı. Türkiye’nin araba ithalatının büyük kısmının euro üzerinden yapılması kurdaki artışın fiyatlara da yansıması riskine sebebiyet veriyor.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu