Ekonomi

Chester’da yapılan ara seçimi İşçi Partisi kazandı.

Ana muhalefet partisinin adayı Dixon oyların yüzde 61’ini (17 bin 309) alırken, Muhafazakar Parti’nin adayı Liz Wardlaw’ın oyu yüzde 22,4’te (6 bin 335) kaldı.

Chester’da ara seçimlere katılım oranı yüzde 41,2 olarak açıklandı. Bu sonuçla birlikte Chester’da Muhafazakar Parti’den İşçi Partisi’ne yüzde 13,8’lik bir geçiş yaşandı. Bu sonucun, 1945’ten bu yana iki parti arasındaki en büyük 6. oy geçişi olduğu belirtildi.

Haziran ayında ülkenin kuzeyindeki Wakefield’da yapılan ara seçimlerde Muhafazakar Parti’den İşçi Partisi’ne 12,7 oy geçti ve seçimi yine İşçi Partisi kazandı.

Chester’daki seçim sonucu Muhafazakar Parti’yi hayal kırıklığına uğrattı ve partinin son iki başkanı Boris Johnson ve Liz Truss’tan bu yana ilk seçim sınavını verdi.

Muhafazakar Parti, Chester’da 1832’den beri en kötü seçim sonucunu aldı.

“İnsanlar değişiklik istiyor”

Dixon, seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, partisinin adı için orta seçim sonucunun önemine işaret ederek, “Halk değişiklik istiyor. Chester ve ülke genelindeki insanlar gerçekten endişeli” dedi.

Muhafazakar Parti’nin 12 yıllık iktidarı boyunca ekonomiyi kötü yönettiğini belirten Dixon, son genel seçimlerde kendilerine güvenen insanları hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Sunak, 24 Ekim’de partinin başına geçti.

İngiltere’de Muhafazakar Parti, 23 Haziran’da yapılan ara seçimlerde Wakefield’de İşçi Partisi’ne, Tiverton ve Honiton’da ise Liberal Demokrat Parti’ye yenildi.

Dönemin parti lideri ve başbakanı olan Boris Johnson üzerindeki istifa baskısı arttı. Johnson 7 Temmuz’da, halefi Liz Truss ise 20 Ekim’de istifa etti.

Sunak, 24 Ekim’de Muhafazakar Parti’nin lideri oldu ve 25 Ekim’de resmi olarak İngiltere’nin yeni başbakanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu