Haber

Atatürk’ün Selamlar köyüne gelişinin 89. yıl dönümü

Çeşmeden su yerine ayran aktı

– Atatürk’ün Selamlar köyüne gelişinin 89. yıl dönümü

DÜZCE Atatürk’ün Düzce’nin Selamlar köyüne gelişinin 89. yılında çeşmeden su yerine ayran aktı. 89 yıl önce Atatürk’e ikram edilen ayran, 89 yıl sonra o günün anısına programa katılanlar tarafından içildi.

Atatürk’ün Gümüşova ilçesine bağlı Selamlar köyüne gelişinin 89. yıl dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı. Atatürk’ün adını taşıyan köyde düzenlenen törende katılımcılara ayran ve börek ikram edildi. Mustafa Kemal Atatürk, 18 Temmuz 1934’te Düzce’ye yaptığı ziyarette yolu üzerinde bulunan İbrahim Ağa köyüne uğradı. Köyün adının Selamlar olarak değiştirilmesi emrini veren Atatürk, ikram edilen ayranı içtikten sonra köyden ayrıldı. Atatürk’ün Selamlar Köyü’ne gelişinin 89. yıl dönümü törenle kutlandı. Törene AK Parti Düzce Milletvekili Ercan Öztürk ile CHP Düzce Milletvekili Talih Özcan da katıldı.

Düzce Belediyesi Mehteran heyetinin icrası ve Selamlar Köyü Muhtarı İncigül Şahin’in şiir dinletisinin ardından Sinan Çiftçi, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ülke gezileri kapsamında 18 Temmuz 1934’te Düzce’ye uğradı. Bunu duyan köylüler, Ahmet Altan önderliğinde Atatürk’ü köylerinde misafir etmek istediler.Tarihi çeşmenin önünde Atatürk ve köyü hakkında bilgi aldılar.Köyümüz Balkan göçmenlerinden oluşuyor. 93 savaşından sonra oğlu Fatiha bu topraklara geri döndü. Selamlar köyü Gümüşova’nın en büyük köyüdür” dedi.

Törenin sonunda protokol üyeleri, Atatürk’ün eşya ve fotoğraflarının sergilendiği Atatürk Müzesi’ni gezdi. Müze gezisinin ardından misafirler ve köylüler çeşmelerden akan şerbeti içerek ikramları yediler.

haber-karkamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu