Haber

Bolu Mudurnu’da Gizemli Kazılar Sürüyor

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Sıtkı Toy için 3 aydır ahırda yürütülen esrarengiz kazı çalışması halen kapalı. Köylüler, kazı alanında altın olabileceğini duyduklarını, alana kimsenin yaklaşmasına izin verilmediğini ve tek ev altında kazı yapıldığını duyduklarını söylediler.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen isimsiz soruşturma kapsamında, Mudurnu ilçesine bağlı Kovucak köyündeki Sıtkı Toy’un ahırında iş makinesiyle Nisan ayında kazı çalışması başlatıldı. Mayıs ayında Türkiye Taşkömürü Kurumu Zonguldak Üzülmez İşletme Müdürlüğü’nden 15 maden işçisi bölgeye getirildi. Havalandırma ve jeneratör sistemleri ile maden personeli 2 aydır toprak altında. Ahırın içinde büyük bir gizlilik içinde sürdürülen esrarengiz kazı çalışmalarının devam ettiği, jandarma gruplarının ise dışarıda güvenlik önlemlerini sürdürdüğü bildirildi.

“Evden eve kazı yapıldığını duyduk”

Kovucak köyünde yaşayan ve konuyla ilgili bilgisi olmadığını söyleyen 80 yaşındaki adam, “Hiçbir şey bilmiyorum. Kazı ile ilgili bilgi vermiyorlar ve izin vermiyorlar” dedi. kimse yaklaşmasın.”

“Yan komşunun evinin altını kazıyorlardı”

Hazine söylentisi duyduğunu söyleyen İskender Beşlioğlu, “Zonguldak’tan madenciler geldi. Evin altını kazıyorlardı. ‘Hazine var’ diyorlar.

“Önceki yıllarda kazı alanına yakın bir alanda lahit bulunmuştu”

Daha önceki yıllarda kazı alanına çok yakın bir alanda yapılan yol çalışmalarında lahit bulunduğunu belirten Beşlioğlu, “Kapaklı bir mezar kazdılar. Onu da götürdüler. Yol kenarında gördük. Geçenlerde Sıtkı’nın ahırının kazıldığını duyduk, kazmıyorlar.” söz konusu.

“Altın olduğu söyleniyor”

Alana kimsenin sokulmadığını anlatan Mehmet Kapıcı, “Madencilerin geldiğini duyduk. Altın olduğu söyleniyor. Yaklaşmamıza izin vermiyorlar. Yoldan geçerken görüyoruz.” dedi. – BÖLÜNMÜŞ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu