Ekonomi

Borsa İstanbul güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 1,51 artışla 4.840,44 puandan başladı.

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 71,88 puan ve yüzde 1,51 yükselerek 4.840,44 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 3,73, holding endeksi yüzde 1,42 arttı. Tüm şube endeksleri güne yükselişle başlarken en çok kazandıran bankacılık oldu.

Dün yükseliş trendinde hareket eden BIST 100 endeksi yüzde 4,10 yükselerek günü 4.768,56 puandan kapattı.

Analistler, küresel borsalarda ABD’deki borç limiti krizinin yatırımcıların ilgi odağında kalmaya devam ettiğini belirterek, konuya ilişkin belirsizliklerin risk iştahını aşındırmaya devam ettiğini kaydetti.

Analistler, borç limitinin artırılması durumunda ABD Hazinesinin üçüncü çeyreğin sonuna kadar yaklaşık 1 trilyon dolarlık tahvil satmasının beklendiğini söylediler.

Öte yandan, Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi öncesinde para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in %60 olasılıkla faiz oranlarını 25 baz puan artıracağı tahmin edilirken, ABD Merkez Bankası’nın yönlendirmesi bu yönde oldu. ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin bugünkü açıklamaları yatırımcıların da ilgi odağında.

ülkede yeni ekonomiyönetim ipuçları yakından takip edilmektedir.

Analistler, yurt içinde dış ticaret dengesinin, yurt dışında Avro Bölgesi’nde tüketici güven endeksinin, ABD’de konut fiyat endeksinin, tüketici inanç endeksinin ve Dallas Fed imalat sanayi endeksinin takip edileceğini, teknik olarak BİST 100 endeksinin 2019 yılı başında seyredeceğini belirtti. 4.860 ve 5.000 seviyeleri. direnç, 4.750 puanın dayanak konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu