Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘Tahıl Koridoru’ açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Suudi Arabistan, Katar ve BAE’yi kapsayan Körfez gezisinden dönüşünde Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni ve Haber7 Yazarı Hasan Öztürk ile Ülke TV’de yayınlanan “Olağandışı” programının sunucusu Turgay Güler’in de aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya tahıl koridorunu kapattıktan sonra Avrupa basınında “NATO’da İsveç’e yeşil ışık yakılması Türkiye’nin arabuluculuktaki önemini azalttı”Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı haberle ilgili bir soru üzerine şunları söyledi: “Görüşlerine katılmıyorum. Aksine şu anda Rusya ile ilişkilerimizi sürdürüyoruz. Hem Dışişleri Bakanım Hakan Bey hem de MİT Başkanım İbrahim Bey görüşmelerine devam ediyor. Putin Bey ile çok yakında görüşmelerle ama telefon diplomasisi ama daha önce konuştuğumuz Türkiye ziyareti ile inşallah bu konuyu belli bir yere bağlayacağız. Rusya’nın da bazı beklentileri var. Bunlar aşılırsa Rusya bu tahıl koridorunun aktif olarak işletilmesinden yanadır” dedi.

“DEVAM ETMEK İNSANLIĞIN YARARINADIR”

Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sona erdirilmesinin sadece küresel gıda fiyatlarını yükseltmekle kalmayıp bazı bölgelerde kıtlıktan yeni göç dalgalarına kadar bir dizi etkisi olacağına işaret eden Erdoğan,” dedi. Bunu önlemek için inisiyatif kullanmaktan çekinmeyiz. Sayın Putin ile konuyu detaylı bir şekilde görüşerek bu insani hareketin devamını sağlayacağımıza inanıyorum. Batılı ülkelerden de bazı beklentileri olduğunu biliyoruz. Bu konuda Batılı ülkeler harekete geçmelidir. Karadeniz Tahıl İşletmesi ile dünya pazarlarına 33 milyondan fazla tahıl sevk ettik. Küresel salgın ve ekonomik krizin ardından çok daha ağır sonuçları olacak küresel bir gıda krizinin önüne geçmiş olduk. Sonuçları itibariyle böylesine hayati bir taahhüdün devam etmesi insanlığın yararınadır.

“PUTİN SAYIN İLE GÖRÜŞECEĞİM”

“Diplomasinin tüm araçlarını kullanacağız ve tüm çabamızı bu konu üzerinde yoğunlaştıracağız”Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Savaş ortamında insanlığa hizmet eden bir uzlaşmaya varıldı ve bunun devamı için elimizden geleni yapacağız. Türkiye’ye döndüğümde Sayın Putin ile görüşmelerimi gerçekleştireceğim. Öncelikle telefon diplomasisini kullanacağız. Sayın Putin’in ağustos ayında planladığı ziyaret gerçekleşirse bu konuları detaylı olarak ele alacağız. Süreç uzamadan Karadeniz Tahıl Girişimi’nin devamını sağlayacağımıza inanıyorum.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu