Haber

Nijerya, Nijer ile tüm sınırlarını kapattı

Nijerya Gümrük Servisi (NCS) Genel Kontrolör Vekili Bashir Adewale, yaptığı açıklamada, Nijerya’nın darbe ve Nijer’de gelişen olaylar nedeniyle bu ülke ile olan tüm sınırlarını kapattığını belirtti.

Adewale, bu karar Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’Kargo hareketini bir sonraki duyuruya kadar askıya almanın ECOWAS direktifine uygun olduğunu söyledi.

NCS’nin tam uyum sağlamak için sınır topluluklarını duyarlı hale getireceğinin altını çizen Adewale, kararın iki ülkenin ortasında barış ve istikrar adına da alındığını sözlerine ekledi.

Nijerya Devlet Lideri ve bire bir Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu (ECOWAS)Başkanı Bola Ahmed Tinubu, ECOWAS’ın Nijer’e kapatılması emrini verdi.

Nijer Devlet Başkanı Muhammed Bazum26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı unsurları tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu iktidarı ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane (Omar) Tchiani, 28 Temmuz’da cunta önderliğinde Ulusal Vatanı Koruma Kurulu’nu (CNSP) çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu