Haber

Peru, Büyükelçi Boza’nın Bogota’dan süresiz olarak çekildiğini duyurdu

Peru, Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro’nun iç işlerine karıştığı iddiasıyla Bogota Büyükelçisi Felix Denegri Boza’yı süresiz olarak geri çağırdı.

Peru Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Petro’ya tepki gösterilerek, “İsrarla gerçekleri çarpıtmaya devam ediyor. Başkan Petro’nun tavrı ve her zaman araya giren sözleri, Peru ile Peru arasında var olan tarihi dostluk, iş birliği ve karşılıklı saygı ilişkisini önemli ölçüde sarsmıştır. Kolombiya.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, Peru’nun iki ülke arasındaki 200 yıllık diplomatik ilişkiye dengeli, ilerici ve orantılı bir şekilde yanıt verdiği, diplomatik ilişkilerin maslahatgüzarlık düzeyine indirildiği kaydedildi.

Peru ve Kolombiya’nın karşılıklı saygı ve ilkeler çerçevesinde bir ilişki sürdürdükleri hatırlatılan açıklamada, “Orta yolda yaşamayı öğreten normlar, ilkeler ve bedeller çerçevesinde yolumuza devam etmeyi temenni ediyoruz.” söylendi.

Öte yandan eski Peru Devlet Başkanı Pedro Castillo, sosyal medya hesabından yaptığı destek ve dayanışma için Kolombiya Devlet Başkanı Petro’ya teşekkür etti.

Petro, 25 Mart’ta Dominik Cumhuriyeti’nde düzenlenen “28. İbero-Amerika Zirvesi”nde yaptığı konuşmada Peru’nun mevcut yönetimini eleştirerek, “Bugün (Casillo’yu kastederek) burada olması gerekirdi ama onu görevden aldılar ve o da burada” dedi. şimdi cezaevinde.” ifadesini kullanmıştı.

Peru Dışişleri Bakanı Ana Cecilia Gervasi de aynı zirvede Petro’ya “Burada olsaydı diktatör olurdu” yanıtını verdi.

Petro istenmeyen adam ilan edildi.

Peru Devlet Başkanı Dina Boluarte 15 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Kendinizi ülkenizi yönetmeye adayın, Peru halkını kışkırtmayı bırakın, sokaklar protestolarla dolu” diyerek Petro’yu eleştirmişti. Konuşmuştu.

Peru Kongresi, polise verdiği ifadeler nedeniyle 18 Şubat’ta Kolombiya Devlet Başkanı Petro’yu ülkede “istenmeyen kişi” ilan etti.

Başkan Petro, 12 Şubat’ta yaptığı açıklamada Peru’da devam eden hükümet karşıtı protestolara atıfta bulunarak, “Peru’da, (Göstericilere Polis müdahalesi) Amerikan Sözleşmesi’ni ihlal ederek, kendi halklarının üzerine Naziler gibi yürüyorlar. İnsan hakları.” ifadesini kullanmıştı.

Eski Devlet Başkanı Castillo’nun Peru Kongresi tarafından görevden alınmasının ardından özellikle Kolombiya, Meksika ve Honduras, Peru’nun mevcut yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

Peru, iç işlerine müdahale ettiği iddiasıyla 26 Ocak’ta Honduras’taki büyükelçisini ve 24 Şubat’ta Meksika’daki büyükelçisini süresiz olarak geri çekmişti.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Başkan Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla 7 Aralık 2022’de görevinden alındı.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Daha sonra Başkan Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

oltuajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu